- Nemesítő: Fay ( 1968 ), a P. lactiflora x P. peregrina szülőktől származó P. 'Bravura' magonca
- szimpla virágtípus
- virágzási idő: május 3. - 4. hete
- A Paeonia nemzetség hosszú múltra tekint vissza. A görögök a gyógynövények királynőjének nevezték őket, a legkorábbi kínai dinasztiákban a Paeoniá-t a „virágok királyáként” tisztelték.
- A bazsarózsa botanikai nevét ( Paeonia ) Paeonról Aszklepiosz ( az orvostudomány görög istene ) tanítványáról kapta a nevét. Aszklépiosz Apolló fia ( a görög gyógyító isten ) Zeusz és Leto unokája.
- Paeon bazsarózsát talált az Olümposz lejtőin. Plútó megsérült a trójai csatában a Heraklésszal vívott harcban és Paeon a bazsrózsát használta Plútó sebeinek gyógyítására. Aszklépiosz annyira féltékeny lett Paeon sikerére, hogy elrendelte, öljék meg. Plútó viszont hálából Paeont gyönyörű virágokká változtatta, melyek sebeit gyógyították, így „született meg” a Paeonia.
A Paeonia gyógyhatása
- A bazsarózsa gyökereit több mint 2 000 éve használják gyógyászati célokra.
- A gyökereket és a magvakat számos betegség kezelésére használták: mint például duzzanat csökkentésére, fájdalomcsillapítóként, epilepsziás rohamok megelőzésére és a menstruáicós vérzés szabályozására.
- Használták még a gyökereit nyugtatóként is.
- Gyógyító hatását a mai napig használják, de főleg a hagyományos kínai gyógyászatban, míg a nyugati orvostudomány alábecsülte a bazsarózsa gyógyító potenciálját.
Egyéb felhasználása
- A középkori Angliában a fűszernövények nagyon drágák voltak, a bazsarózsa magjait használták az ételek ízesítésére is, gyökereit megfőzve azt főzelékként fogyasztották.
- A 19. században a Brit-szigeteken a bazsarózsa magvakból nyakláncot készítettek, szokás volt az is, hogy magjait elültették a kertben az ártó szellemek távoltartására.
- Oroszországban a Paeonia caucasica élénkvörös élénkvörös színanyagát a gyapjú, selyem, len festőanyagaként használták.
- Sok bazsarózsafajta kellemes illatát ma is a legexkluzívabb parfümök készítésére használják.
Rendszertana
- Korábban a Paeonia nemzetséget a Ranunculaceae családba sorolták, de ma már önmaga alkot egy családot ( Paeoniaceae ).
- A növény az északi féltekén elterjedt, Észak-Amerikától Japánig.
- A legtöbb vadon élő faj a Földközi-tenger környékén és a Kaukázusban található.
- A Paeonia rendszertana nem egyszerű. Sok faj igen variábilis és így gyakran a változatokat alfajokba ( ssp. ) sorolták.
- Attól függően, hogy melyik osztályozási rendszert használjuk, 45 – 65 különböző faj tartozik a Paeonia nemzetségbe, a fás és lágyszárú bazsarózsák egyaránt.
- A Paeonia fajok nagyon változatosak mind magasságban, mind élőhelyben. Virágai a kék kivételével szinte minden színben előfordulnak.
- A Paeonia-k rendkívül szívós, hosszú életű növények.
- Jelenleg több, mint 5 000 Paeonia fajtát tartanak számon.
Virágok színe
- A talaj típusa is szerepet játszik a virág színében, a kötöttebb ( agyagos ) talajon intenzívebb a virágok színe, mint a laza, homokos talajokon. A virágzási idő alatti hőmérséklet és napfénymennyiség is befolyásolja a színt. A nagyon meleg és napos idő világosabb virágszínt eredményez.
Viráforma
- Hét fő virágformát különböztetünk meg:
- Egyszerű: az egyszerű virágnál egy vagy több sor nagy és széles sziromkör van, körülvéve a középen lévő porzótömeget ( pl. ’Krinkled White’ ).
- Japán típus: Egy sziromkör, határozottan vastagabb, nagyobb porzókkal.
- Anemone típus: A porzók itt már teljesen kiszélesednek, keskeny kis szirmokká alakulva, amely kitölti a virágzat közepét, egy ( néha több ) sziromköre van.
- Féltelt: Több sziromkör széles szirmokkal.
- Telt, korona típus:
- Telt, bomba típus:
- Telt, rózsa típus:
|