Jellemzők: Dr. Fritz Köhlein (DE), 1962
Tavirózsa formájú ibolyaszín rozettákkal. Nevét a nemesítő bayreuthi otthona közelében lévő vulkáni kráterről kapta.
- A nemzetség neve latin eredetű: semper – mindig, állandóan és vivus – élő, eleven.
- Szinte egész Európában őshonos, azon kívül Kisázsiában, a Himaláján és Marokkóban is. Hazánkban a Sempervivum tectorum védett faj és a Villányi-hegységben él.
- A Sempervivum nemzetség kb. 40 fajból és több ezer fajtából áll.
- Hosszú életű, húsos levelű, tőlevélrózsát alkotó szukkulens növények, melyek sarjakkal szaporodnak.
- Húsos leveleik általában kihegyesedő csúcsban végződnek, virágaik június-júliusban nyílnak. A virágzó rozetták a virágzás után elpusztulnak, de az indák végén sok sarjat hagynak maguk után párnát képezve a sziklán.
- A kövirózsa rozettáinak színe évszakonként változik a hőmérséklet függvényében. Egy fotó nem tudja kifejezni a Sempervivum valós megjelenését.
- Természetes élőhelyein is többnyire napos hegyoldalak szikláinak hasadékaiban telepszenek meg.
- Szárazságtűrő, igénytelen növény, mely sziklás, törmelékes, sovány talajon is megél. Tűri a téli fagyokat, a pangó víz viszont ártalmas, mert gyökereit elrohasztja.
- Az ókorban gyakran ültették a házak tetejére, mert azt tartották, hogy megvéd Zeusz (Jupiter) nyilaitól, a villámcsapásoktól. Ezért még most is sok helyen ültetik a házak tetejére.
- Rozettája jó virágkötészeti alapanyag.
- A kövirózsa leveléből kisajtolt zöldes folyadék kiváló gyulladás elleni szer. Huzat, fülfájás, fogfájás kezelésére alkalmas, a levével átitatott vattával dugaszolták be a fülüket éjszakára. Mellékhatása nincsen, de nem mindegyik kövirózsa gyógyhatású.
Sempervivum és Jovibarba összehasonlítása:
- Első pillantásra csak megjegyezzük. – Aha, kövirózsa. (és egyébként ezt a magyar nevet használjuk mindkettőre – Priszter Szaniszló: Növényneveink).
- A rozetták szintjén kicsi a különbség, azonban megemlíthető, hogy a Sempervivum sarjai általában erős indákkal kapaszkodnak „anyjukba” míg a Jovibarba-knál vagy nincsenek is sarjak ( Jovibarba heuffelii) vagy rendkívül rövid és nagyon törékeny (pl. Jovibarba globifera). Persze kivételek mindig akadnak.
- A virág már nagyobb segítségünkre van a megkülönböztetésben, bár erre csak nyáron van lehetőségünk.
- A Sempervivum virágának szirmai szélesre nyílnak, 10-15 keskeny sziromból állnak, a színük 80 %-ban vörös, rózsaszín, lila árnyalatú és csak 20 %-a sárga vagy krémfehér.
- A Jovibarba virágainak csak 5 – 7 szirma van, a szirmok a tövüknél összeforrtak, ami sokkal zártabb megjelenést kölcsönöz a virágoknak, mint a Sempervivum virágai. A Jovibarba virágai csak krémfehér és világossárga színűek.
|