utolsó frissítés: 2024-09-10

Heuchera

'Delta Dawn'

tűzeső

  • Jellemzők
  • Több információ
  • Társítás
Virágzási idő I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Virágszín fehér
Lombszín: többszínű tarka
Fényigény:
Vízigény:
Talaj tápanyagtartalma: normál
Teljes magasság (cm): 40
Lombmagasság (cm): 25
Tőtávolság (cm): 35
Darab / m2: 9
Kiültetési javaslat: II
Igények:
Talaj kémhatása: mészkerülő; normál Talajtípus: normál kerti talaj; köves sziklás Télállóság: Z5
Felhasználás:
Felhasználási csoportok: sziklakertbe ültethető; függőleges kert / zöldfal; edényes beültetésekhez; évelőágyba ültethető
Kertstílusok évelői:
kavicskertek; modern (minimalista)
Élőhely:
Jellemzők: Terra Nova Nurseries, 2013, Janet N. Egger
Limezöld levelein tavasszal és ősszel akkora piros folt van, hogy csak egy világos szegély látszik. Nyáron ez piros erek hálózatára húzódik vissza. Krémfehér virágait rövid virágzati szárakon hozza.
  • A Heuchera nemzetségnevet Karl Linné (a kettős nevezéktan megalkotója) írta le először 1738-ban. A wittenbergi egyetem orvos- és botanikaprofesszora, Johann Heinrich von Heucher (1677-1747) tiszteletére adta a nemzetségnek a Heuchera nevet.
  • 36 Heuchera faj él Észak-Amerikában. Ezek a fajok alapvetően két csoportba oszthatóak: 1. erdei fajok (általában Észak-Amerika keleti részén őshonosak – Heuchera americana, heuchera villosa), jól elviselik a normál kerti talajt.  2. a hegyi fajok (ezek elterjedési területe a Kordillerák észak-amerikai hegységei – Heuchera cylindrica), melyek viszonylag száraz, sziklás területen élnek, gyakran sziklafalak repedéseiben, hasadékaiban. Ebből arra következtethetünk, hogy jó vízelvezetésű talajra van szükségük. A hibridek előállításához leggyakrabban használt fajok a Heuchera americana, Heuchera villosa, Heuchera micrantha, Heuchera cylindrica, Heuchera sanguinea és a Heuchera richardsonii.
  • Heuchera americana: Észak-Amerika keleti részén őshonos. Elviseli a szélsőséges meleget és hideget is. Szép habitusával és levélmintázataival gyönyörködtet.
  • Heuchera villosa: Az USA keleti részén őshonos. Melegkedvelő. Sokféle éghajlaton megél. Jól viseli a magas páratartalmat.
  • Heuchera micrantha: Észak-Amerika nyugati partvidékén honos. A fodros lomb forrása, amely télen is megőrzi formáját. Lombja védi a tövét a fagyos téli széltől. Legjobban tolerálja a nehéz, nedves talajt.
  • Heuchera cylindrica: Az USA és Kanada nyugati részén őshonos. A legkeményebb „hegylakó”, elviseli a szélsőséges hőmérsékletet és a szárító szeleket. Hosszú virágzati szárakon hozza krémszínű virágait.
  • Heuchera sanguinea: Az USA déli részén (Új Mexikó) őshonos. Nagyon jól tűri a szárazságot és a hőséget. Neki köszönhető a szép piros virágszín (coral bells – angol elnevezése). kiváló vvágóvirág.
  • Heuchera richardsonii: Az USA északi középső részén és Kaanada középső és nyugati felén őshonos. Levelei a muskátli levelére hasonlítanak. Sokféle éghajlatot elvisel, bírja a hideg kontinentális klímát. Prérikertekbe ültethető.
  • A fajták nagy része a Heuchera americana hibridje (pl. H. ’Green Spice’). A Heuchera americana a közepes levélméretet, a levél csipkézettségét és az ezüstös színt, míg a Heuchera villosa a nagyobb, szögletes, molyhos leveleket adja a keresztezésben létrejövő új fajtáknak. A hibridek levelei alakjukban, színükben, az erezet színében is változatosak és a variációk száma szinte végtelen.
  • A Heuchera-t az 1600-as évektől használják kerti növényként Európában. Az 1800-as évek végétől pedig már megjelentek a hibridjei, főleg a Heuchera americana és a Heuchera sanguinea keresztezéséből. Ezek a fajták zöld levelűek voltak, a nemesítés célja a szép piros virágtömeg volt. Nem sok változás volt a Heuchera-k életében az 1980-as évek közepéig, amikor is Nancy Goodwin (a Montrose Nursery tulajdonosa) egy magoncra figyelt fel. Ez a magonc a Heuchera americana ’Dale’ és a Heuchera micranthe ’Palace Purple’ hibridje volt és a Heuchera ’Montrose Ruby’ nevet kapta. Ezzel az ezüstösen márványozott, rubinpiros leveleket hozó Heuchera fajtával indult el a Heuchera fajták robbanásszerű nemesítése. A fajták gyönyörű, változatos levélszínűek ( a levél színét befolyásolja a hőmérséklet és a kitettség – napos, félárnyékos, árnyékos hely), egyes fajtáknál a fehér, rózsaszín, korall vagy vörös színű virágok egyaránt mutatósak. A manapság kapható hibridek jelentős része három nemesítőhöz köthető: Terra Nova Nurseries, Primrose Path és Thierry Delabroye, nem feledkezve meg a többiekről sem.
Termesztés: Könnyen termeszthető növény, ha a következőkre odafigyelünk:
  • Kitettség: Kedveli a félárnyékos helyet. A délutáni erős napsütésnek ne tegyük ki. Néhány fajta több napsütést is elvisel, de ehhez állandó nedvességet igényel. Jól használhatóak fák alatti szűrt árnyékos felületeken. A sárga és sárgászöld fajták kifakulnak, megéghetnek a napon.
  • Talajigény: A legjobban nedves, jó vízáteresztő, semleges vagy kissé savas talajban növekszik. Pangó víznél a tő kirohadhat. Ne ültessük mélyre, ne temessük el a tövet, mert az akkor is kirohadhat. Nehezebb kerti talajok vízelvezetése, porózussága komposzttal javítható. A Heuchera a száraz talajt is elviseli, ha már begyökeresedett, de száraz körülmények között a növények kisebbek maradnak.
  • Visszavágás, tisztítás: Mielőtt megindulna a Heuchera-k tavaszi növekedése, távolítsuk el az előző évi lecsúnyult lombot. A nyár közepére a tavaszi hajtások egy része kifakul, lebarnul. Ezeket eltávolítva a növényünk őszre is szép marad. A elvirágzott virágzati szárakat is távolítsuk el virágzás után.
  • Tősztás: 3-5 évente osszuk szét a töveket. A koros Heuchera tövek évről évre magasabb fásodó szárat növesztenek a levélcsomók alatt. Ezek könnyen letörhetnek, sérülhetnek. Időnkénti, koratavaszi tőosztással sokáig megtarthatjuk növényünket